WIZYTA W DROHOBYCZU

16 lipca 2023 r. Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka” i Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, podczas kolejnego – 20-go już wyjazdu z darami – przekazało uchodźcom wojennym zamieszkałym w Domu Studenta Państwowego Pedagogicznego Uniwersytetu im. Iwana Franki w Drohobyczu zabrane i zakupione artykuły. Były to pakiety środków higienicznych i czystości ofiarowane przez Caritas Diecezji Legnickiej oraz zestawy (pieluszki, kocyki dla dzieci i koszule dla mam) przekazane przez Urząd Miasta w Legnicy, które trafią do drohobyckiego Ratusza i zostaną dostarczone na odział porodowy drohobyckiego szpitala.

Ważnym punktem wizyty, było zakończenie projektu „Mamy tę moc – niestrudzeni i skuteczni w pomaganiu” zrealizowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka”. Projekt współfinansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Wspieramy Ukrainę, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji. W ramach utworzonej Sali aktywności twórczej i ruchowej doposażono pomieszczenie w materiały  do zajęć terapeutycznych dla dzieci oraz w tablice magnetyczne i zestawy gier do zajęć ruchowych.

Wizyta w Drohobyczu w dniach 16-17 lipca miała również na celu przekazanie zaproszeń na organizowany w Legnicy pierwszy Festiwal Kultury Polsko-Ukraińskiej, który odbędzie się  2 września 2023 r. Zaproszenia wręczono Pani Rektor prof. Walentynie Bodak i Panu Prorektorowi prof. nadzw. Ihorowi Hrynyk z Państwowego Pedagogicznego Uniwersytetu im. Iwana Franki, Merowi miasta Drohobycz – Tarasowi Kuczma, Dyrektorowi Państwowego Rezerwatu Historyczno-Kulturalnego „Nagujevicze” – Bohdanowi Lazorak, Dyrektorowi Kolegium Muzycznego im. W. Barwińskiego w Drohobyczu – Jurijowi Czumak. Zaproszenia otrzymał także zespół wokalno-muzyczny, który uświetni występy podczas festiwalu. Przyjazd gości odbędzie się w ramach projektu „Pod wspólnym niebem” – współorganizujemy pierwszy Festiwal Kultury Polsko-Ukraińskiej w Legnicy” dofinansowanego z Fundacji PZU.

Podczas spotkania w Drohobyckim Uniwersytecie podpisano Umowę Partnerską dotyczącą realizacji projektu „Pod wspólnym niebem – studenci w Festiwalu Kultury Polsko-Ukraińskiej” finansowanego ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży
z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Doktor Beata Skwarek przekazała także naszemu Partnerowi kolejną monografię „W trosce o rozwój i bezpieczeństwo dziecka – aspekty społeczno-prawne” pod redakcją Anny Pawlak, Beaty Skwarek, Justyny Stadniczeńko, będącej efektem V Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Społeczno-prawne aspekty opieki i wychowania XXI wieku. wyzwania, zagrożenia, nadzieje”, która odbyła się 25 listopada 2022 r. w systemie online.

Przed nami kolejne wyzwania i projekty, dzięki którym będziemy nadal wspierać naszych Partnerów i uchodźców w tym trudnym dla nich czasie.