SALA AKTYWNOŚCI TWÓRCZEJ I RUCHOWEJ W DROHOBYCZU

W dniu 11 czerwca 2023 r. zrealizowano kolejne działanie w projekcie  „Mamy tę moc – niestrudzeni i skuteczni w pomaganiu” realizowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka”, w którym głównym celem była kontynuacja pomocy humanitarnej organizowanej przez społeczność akademicką i lokalną z Legnicy w materiały niezbędne do poprawy jakości życia i zapewnienia lepszego funkcjonowania uchodźców wewnętrznych w Drohobyczu, ukierunkowanej na organizację i poprawę warunków spędzania czasu wolnego, aktywności fizycznej, rozwoju uzdolnień, w odniesieniu do dwóch grup: dzieci i młodzieży oraz osób starszych narażonych na wykluczenie społeczne, zamieszkałych w akademiku.

Najważniejszym rezultatem projektu było utworzenie „Sali aktywności twórczej i ruchowej”. Zakupione materiały i sprzęt pozwoliły na wyremontowanie i wyposażenie pomieszczenia w domu studenta, w którym mieszkają wojenni uchodźcy – wewnętrzni przesiedleńcy. Sala została podzielona na strefy: kąciki do czytania, odrabiania lekcji, prowadzenia zabaw i gier oraz uprawiania ćwiczeń ruchowych. Utworzono kącik mulimedialny i minikawiarenkę. Z Sali mogą korzystać zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe oraz starsze.  

W oficjalnym oddaniu Sali do użytku, które odbyło się w dniu 11 czerwca 2023 r. ze strony ukraińskiej uczestniczyli: Rektor Państwowego Pedagogicznego Uniwersytetu im. Iwana Franki w Drohobyczu – profesor Walentyna Bodak oraz Prorektorzy: dr Ihor Hrynyk,  dr Volodymyr Sharan i dr Mykoła Pantyuk, kierownik Działu Międzynarodowego drohobyckiego uniwersytetu – Natalia Gojwanowicz, kierownik oraz główna specjalistka Wydziału Działań Informacyjnych i Polityki Młodzieżowej – Wołodymyr Dumycz i Natalia Buczkowska oraz dyrektor Domu Studenta – Mykola Sawczyn. Stronę polską reprezentowali: Prorektor ds. Dydaktyki i Studentów Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy – dr Monika Wierzbicka, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Akademicka” i zastępca Kanclerza Collegium Witelona Uczelnia Państwowa – Jerzy Stefaniak oraz dr Beata Skwarek – koordynator projektu.

Podczas uroczystego otwarcia Sali przekazano dla uchodźców żywość, gry planszowe, zabawki i słodycze.

Projekt współfinansowany ze środków

Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Wspieramy Ukrainę, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.