REALIZACJA PROJEKTU „Mamy tę moc – niestrudzeni i skuteczni w pomaganiu”

Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka” wspólnie z ukraińskim Partnerem – Państwowym Pedagogicznym Uniwersytetem im. Iwana Franki w Drohobyczu w dniu 11 czerwca 2023 r. realizuje projekt „MAMY TĘ MOC – NIESTRUDZENI I SKUTECZNI W POMAGANIU”. Projekt współfinansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Wspieramy Ukrainę, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Głównym celem projektu jest kontynuacja pomocy humanitarnej organizowanej przez społeczność akademicką i lokalną z Legnicy w materiały niezbędne do poprawy jakości życia i zapewnienia lepszego funkcjonowania uchodźców wewnętrznych w Drohobyczu, ukierunkowanej w bieżącym roku na organizację i poprawę warunków spędzania czasu wolnego, aktywności fizycznej, rozwoju uzdolnień, w odniesieniu do dwóch grup: dzieci i młodzieży oraz osób starszych narażonych na wykluczenie społeczne, zamieszkałych w akademiku.

Realizacja projektu sprowadza się do dwóch zadań:  

  1. Stworzenia Sali aktywności twórczej i ruchowej dla dzieci i młodzieży oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W tym celu w Domu Studenta, w którym mieszkają uchodźcy wojenni – wewnętrzni przesiedleńcy – wydzielono miejsce, które wymagało gruntownego remontu. Podjęli się go ukraińscy wolontariusze, a strona polska dzięki dofinansowaniu przez Fundację, dostarczyła na ten cel środki finansowe, zakupując materiały. Po zaaranżowaniu przestrzeni wyposażono salę w sprzęty dostosowane do wieku, możliwości i zainteresowań dzieci i młodzieży oraz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, umożliwiających miłe spędzania czasu i integrację oraz prowadzenie zajęćindywidualnych i grupowych, ruchowych, artystycznych i innych z wykorzystaniem metod edukacji pozaformalnej. W tym celu zakupiono m.in. regały na książki, telewizor SMART TV, stoliki, krzesła, kanapa, biurko, fotel, materace, drabinki, piłki i inny sprzęt do ćwiczeń, szafka do minikawiarenki. Przestrzeń w Sali podzielono na kąciki do: czytania, multimedialny, odrabiania lekcji, prowadzenia zabaw i  gier, ćwiczeń, minikawiarenkę.
  2. Drugim zadaniem, a jednocześnie celem zaplanowanym w projekcie, jest stałe wsparcie Partnerów w artykuły niezbędne do zabezpieczenia potrzeb uchodźców wewnętrznych służących poprawie ich egzystencji i dobrego samopoczucia. Podczas dwóch wyjazdów w ramach projektu przekazaliśmy uchodźcom żywność, zabawki i skrzynie do ich przechowywania, gry planszowe, odzież, płytę elektryczną, telewizor, rower, słodycze. Dodatkowo, w ramach srodków finansowych przekazanych przez Brokerską Grupę Ubezpieczeniową WDB S.A zakupiono krzesła, komody i szafki do remontowanego Domu Studenta.

Nasze działania podsumowano 11 czerwca 2023 r. oficjalnym otwarciem Sali, w którym uczestniczyli: po stronie ukraińskiej Rektor Państwowego Pedagogicznego Uniwersytetu im. Iwana Franki w Drohobyczu – profesor Walentyna Bodak oraz Prorektorzy: dr Ihor Hrynyk, dr Volodymyr Sharan i dr Mykoła Pantyuk, kierownik Działu Międzynarodowego drohobyckiego uniwersytetu – Natalia Gojwanowicz, kierownik oraz główna specjalistka Wydziału Działań Informacyjnych i Polityki Młodzieżowej – Wołodymyr Dumycz i Natalia Buczkowska oraz dyrektor Domu Studenta – Mykola Sawczyn. Stronę polską reprezentowali: Prorektor ds. Dydaktyki i Studentów Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy – dr Monika Wierzbicka, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Akademicka” i Zastępca Kanclerza Collegium Witelona Uczelnia Państwowa – Jerzy Stefaniak oraz dr Beata Skwarek – koordynator projektu.