Relacja z realizacji projektu “PAMIĘTAMY I DZIAŁAMY – WOLONTARIUSZE ŚLADAMI HISTORII I JEJ BOHATERÓW”

DZIEŃ PIERWSZY/12.09.2022

12 września 2022 r. rozpoczęły się dziesięciodniowe działania w projekcie “Pamiętamy i działamy- wolontariusze śladami historii i jej bohaterów”. Pierwszy dzień rozpoczęty został od spotkania z władzami Stowarzyszenia “Wspólnota Akademicka”, Collegium Witelona Uczelnia Państwowa oraz Starostwa Powiatowego w Legnicy. Spotkanie to uświetnił występ studentek Drohobyckiego Muzycznego Studium Zawodowego im. W. Barwińskiego. Uczestnicy projektu zwiedzali również uczelnię, w tym Bibliotekę Collegium Witelona. Mieli też okazję poznać historię i zabytki Legnicy – na wycieczkę ulicami Legnicy zabrał ich dr Dariusz Wędzina Dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy. Dzień zakończyła integracja w Centrum Spotkań dla Uchodźców przy ul. Mickiewicza 10.

DZIEŃ DRUGI/13.09.2022

W drugim dniu realizacji działań zaplanowanych w projekcie „Pamiętamy i działamy – wolontariusze śladami historii i jej bohaterów” odwiedziliśmy największy Cmentarz Komunalny w Legnicy istniejący od 1822 r. Z okazji 200. rocznicy poświęcenia i oddania do użytku tej miejskiej nekropolii mieliśmy okazję zapoznać się z wystawą prezentującą to miejsce na przestrzeni dwóch wieków. Poznaliśmy historię i topografię cmentarza o obszarze ok 45 ha i przystąpiliśmy do oczyszczania terenu, na którym znajdują się stare groby małych dzieci. Po obiedzie odbyły się warsztaty nt. „Dobry wolontariat”. Określaliśmy „profil wolontariusza” – motywacje, cechy, umiejętności i doświadczenie jakie powinien posiadać wolontariusz; rodzaje wolontariatu i obszary działania.

DZIEŃ TRZECI/14.09.2022

Trzeci dzień projektu „Pamiętamy i działamy – wolontariusze śladami historii i jej bohaterów” przebiegł równie intensywnie, co poprzedni. Na zaproszenie władz Starostwa Powiatowego w Legnicy uczestnicy mieli okazję spotkać się z Panem Starostą Adamem Babuśką, Panią Wicestarostą Janiną Mazur, Sekretarzem Powiatu, Członkiem Zarządu Powiatu – Panem Krzysztofem Sowińskim oraz Dyrektor Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych (OS) – Panią Wandą Gołębiowską. W rozmowach poruszano wiele wątków dotyczących zadań tej instytucji, szczególnie w sytuacjach zarządzania kryzysowego, a także w odniesieniu do sytuacji w Ukrainie i udzielanej pomocy. Wolontariusze z kolegium Muzycznego im. W. Barwińskiego w Drohobyczu podziękowali za wizytę i okazywaną pomoc piosenką „Czerwona Kalina”. Po tym miłym spotkaniu trwały przygotowania do konferencji i pikniku.

DZIEŃ CZWARTY/15.09.2022

W czwartym dniu projektu „Pamiętamy i działamy – wolontariusze śladami historii i jej bohaterów” odbyła się konferencja „Śladami historii i jej bohaterów”. W harmonogramie znalazły się wystąpienia polskich i ukraińskich młodych uczestników oraz prelegentów. Moderatorami konferencji byli dr Dariusz Wędzina – dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz dr Bogdan Lazorak – dyrektor Placówki Muzealnej w Nagujewiczach. Obrady uświetnił występ dziewcząt z Kolegium Muzycznego im. W. Barwińskiego w Drohobyczu – uczestniczek projektu. Swoje umiejętności muzyczne i wokalne zaprezentowały one również legnickiej społeczności po południu w Rynku – ok. godz. 16.30 (przy głównym wejściu do Galerii Piastów) można było ponownie posłuchać występu zespołu.

DZIEŃ PIĄTY/16.09.2022

Piątek 16.09. to kolejny dzień projektu „Pamiętamy i działamy – wolontariusze śladami historii i jej bohaterów”, w którym odbyły się warsztaty nt.: „Kreowanie wizerunku bohatera – polsko-ukraińskie warsztaty” z udziałem dzieci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Legnicy. Warsztaty prowadziła Pani dr Edyta Rola-Marcinowska. W drugiej części dnia odbył się piknik: dr Renata Myrna-Bekas rozpoczęła je rytmiczną rozgrzewką i w dalszej części poprowadziła na boisku szkolnym konkurencje sprawnościowe. Z kolei studenci przeprowadzili z uczniami – ochotnikami quiz historyczny, były też rytmiczne zabawy i wiele innych konkurencji. Były nagrody, poczęstunek na słodko i kiełbaski z grilla. Z zaproszenia do pikniku skorzystały też mamy z dziećmi z Centrum Spotkań da Uchodźców. Późnym popołudniem dziewczęta z Kolegium Muzycznego im. W. Barwińskiego w Drohobyczu po raz kolejny dały wspaniały występ w centrum Legnicy – przed galerią Piastów.

DZIEŃ SZÓSTY/17.09.2022

W szóstym dniu działań projektowych poznaliśmy miejsca pamięci w regionie. Pierwszym etapem było Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Wycieczka edukacyjna do nazistowskiego obozu koncentracyjnego była lekcją historii o niewyobrażalnym okrucieństwie niemieckich okupantów przeciwko ludzkości. Poznaniu poobozowych reliktów towarzyszyły zaduma i smutek z powodu utraty życia tak wielu ludzi. Podobnie było podczas zwiedzania jednego z siedmiu podziemnych kompleksów „Riese” – Sztolni Walimskich w Górach Sowich – jednego z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku

DZIEŃ SIÓDMY I ÓSMY/18-19.09.2022

Uczestnicy projektu „Pamiętamy i działamy – wolontariusze śladami historii i jej bohaterów” przez dwa dni zwiedzali Wrocław – miasto wielu historii. W pierwszym dniu (18.09.) zwiedzili wiele ciekawych miejsc i zabytków: Muzeum Narodowe, Panoramę Racławicką, Pałac Królewski, Dzielnicę Czterech Wyznań symbolizującą różnorodność i tolerancję religijną i kulturową Wrocławia. Drugi dzień (19.09.) rozpoczęli od Wzgórza Oporowskiego z Pomnikiem Żołnierzy Wojska Polskiego, byli na Cmentarzu Żołnierzy Włoskich z okresu I wojny światowej i przy Pomniku Wspólnej Pamięci. W dalszej części poznali Cmentarz Żydowski – Muzeum, przeszli ścieżką pamięci, zobaczyli jeden ze schronów przeciwlotniczych Luftschutz Hochbunker, aby na koniec odwiedzić Cmentarz Osobowicki z kwaterą bezimiennych ofiar stalinizmu i pomnik ofiar stalinizmu z lat 1945-1956. Wycieczka edukacyjna poszerzyła wiedzę uczestników z zakresu historii, dostarczając wielu przeżyć.

DZIEŃ DZIEWIĄTY/20.09.2022

Zbliżając się do końca działań w projekcie „Pamiętamy i działamy – wolontariusze śladami historii i jej bohaterów” w przedostatnim dniu uczestnicy pracowali metodą warsztatową tworząc „Historię działań projektowych”. Do południa zajęcia przebiegały w Centrum Spotkań dla Uchodźców. Poprzedziła je prelekcja dra Bogdana Lazoraka NKWD CZY GESTAPO? – Sensacyjne artefakty archeologicznej ekshumacji mogiły osób rozstrzelanych w 1941 r. na górze Teptiuż koło Drohobycza (2011 r.). Po obiedzie warsztaty, pod kierunkiem Pana Zbigniewa Gola odbywały się na terenie Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

DZIEŃ DZIESIĄTY/21.09.2022

Dnia 21. września zakończyły się 10-dniowe działania w projekcie„Pamiętamy i działamy – wolontariusze śladami historii i jej bohaterów” dofinansowanym ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki, realizowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka” w partnerstwie z Placówką Komunalną Lwowskiej Rady Obwodowej Administracja Państwowego Historyczno-Kulturowego Rezerwatu „Nagujewicze”, Państwowym Pedagogicznym Uniwersytetem im. Iwana Franki w Drohobyczu, Drohobyckim Muzycznym Studium Zawodowym im. W. Barwińskiego oraz Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

Przed pożegnaniem uczestnicy projektu mieli okazję odwiedzić jeszcze Muzeum Miedzi w Legnicy, spotkać się z Panem dyrektorem i pracownikami, obejrzeć wspaniałe wystawy, w tym zagrabione dzieła sztuki podczas II wojny światowej.

W pożegnalnym spotkaniu, które przebiegało na terenie Collegium Witelona w Centrum Konferencyjno-Widowiskowym uczestniczyli: Pan Jerzy Pawliszczy – przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Koła Legnica; Rektor Collegium Witelona Uczelnia Państwowa – prof. Andrzej Panasiuk, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Akademicka” i Zastępca Kanclerza Uczelni – mgr Jerzy Stefaniak, Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Akademicka” – mgr Mirosław Zaguła, Dyrektor Biblioteki Collegium Witelona – mgr Agnieszka Koza, wykładowcy, nauczyciele i uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Akademickiego. Naszemu ostatniemu spotkaniu, podczas którego uczestnicy otrzymali upominki edukacyjne i certyfikaty uczestnictwa w projekcie, towarzyszyły pieśni. Wiele ciepłych słów skierowali do uczestników Pan Rektor oraz  przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Koła Legnica. Spotkanie zakończono odśpiewaniem hymnów narodowych – polskiego i ukraińskiego. Rozstanie z ukraińskimi uczestnikami projektu było jak zawsze wzruszające. Cieszymy się, że dojechali już szczęśliwie do domu.