Wydanie monografii “W trosce o rozwój i bezpieczeństwo dziecka – aspekty społeczno-prawne”.

Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka” otrzymało wsparcie

z Fundacji Totalizatora Sportowego na wydanie  monografii

„W trosce o rozwój i bezpieczeństwo dziecka – aspekty społeczno-prawne”

Już niebawem ukaże się publikacja o charakterze naukowo-dydaktycznym i tematyce interdyscyplinarnej, która jest efektem wieloletniej współpracy polskich i zagranicznych uczelni oraz stanowi kontynuację tematyki poruszanej w poprzednich edycjach wydawniczych (z 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 r.).

Różnorodność tematyczna monografii stanowi zintegrowanie myśli oraz wymianę doświadczeń przedstawicieli wielu środowisk naukowych i zawodowych, w celu urzeczywistniania dbałości o troskę i bezpieczeństwo dziecka, w trudnym obecnie i pełnym konfliktów zbrojnych świecie.

W XXI wieku wciąż łamane są prawa dzieci, które doświadczają przemocy, są wykorzystywane, pozbawione domów, rodziców i pomocy. Prawa dziecka mają je chronić i wspierać w prawidłowym rozwoju. Jest to ważna społecznie problematyka związana w związku z wyzwaniami obecnego XXI wieku, bowiem współczesny świat stoi  w obliczu wielu sytuacji, które stanowią olbrzymie zagrożenie dla bezpiecznego wzrastania i prawidłowego funkcjonowania dzieci i młodzieży. Znajomość praw pozwala uchronić się przed niebezpieczeństwami, daje możliwość aktywnego uczestnictwa w procesach decyzyjnych dotyczących dzieci.

Publikacja podzielona jest na V części wyodrębnionych tematycznie, w których umieszczono łącznie 37 artykułów pochodzących od autorów reprezentujących różne kraje i środowiska. Treść I części stanowi tło teoretyczno-prawne dla rozważań podjętych w kolejnych rozdziałach. Część II zawiera szereg aktualnych zagadnień, które pobudzają do refleksji nad sytuacją rodziny i dziecka w kontekście krajowym i globalnym. III część poświęcona jest problematyce praw i potrzeb dzieci oraz młodzieży z Ukrainy, z kolei część IV podejmuje zagadnienia związane z edukacją, pomocą i opieką nad dziećmi. V część stanowi studenckie opracowania ważnych zagadnień z punktu widzenia praw dziecka.

Wydanie monografii planowane jest na listopad 2024 roku.